З метою поглиблення та утвердження серед студентів–правників теоретичних знань з конституційного права та процесу, набуття практичних навиків у їх застосуванні в сфері конституційного правосуддя, відзначення та мотивація найкращих студентів було започатковано проведення Всеукраїнських змагань з конституційного правосуддя. Змагання проводяться на базі юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка за постійної підтримки Конституційного Суду України.

Станом на сьогодні були проведено 3 таких заходи, які виявили значну зацікавленість як серед професійного середовища, так і серед студентів юридичних факультетів.

I Всеукраїнські студентські змагання із конституційного правосуддя (25 квітня 2014 року)

img img img

На юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка 25 квітня 2014 року відбувся основний етап (дебати) І Всеукраїнських студентських змагань із конституційного правосуддя. Понад 50 команд із 24 вищих навчальних закладів України подали заявку на участь у змаганнях, 36 з них – допущені до відбіркового туру.

Організатори заходу — юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка та ГО «Центр конституційних ініціатив» поставили перед учасниками завдання – підготувати проект конституційного подання. Попередні тури змагань засвідчили великий інтерес студентів до проблем конституційної юстиції в Україні та високий рівень знань у цій сфері.

Згідно з правилами за результатами перевірки проектів конституційних подань для участі в основному етапі змагань, їх усній частині — дебатах, відібрано 8 команд, а саме: «Могилянці» (Національний університет «Києво-Могилянська академія»); «Парадигма» (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича); «007» (Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»); «AdAstra» (Національний університет «Одеська юридична академія»); «Fatum» (Національний університет «Одеська юридична академія»); «ExProfesso» (Київський національний університет імені Тараса Шевченка); «КUL» (Київський університет права Національної академії наук України); «Memoria» (Львівський національний університет імені Івана Франка).

На урочистому відкритті основного етапу змагань декан юридичного факультету, професор Андрій Бойко привітав учасників команд і побажав їм перемоги, зробив короткий екскурс в історію правничої школи Львівського національного університету імені Івана Франка та представив суддів змагань, серед яких і випускники нашої Alma mater.

Співголовами оргкомітету змагань виступили декан юридичного факультету ЛНУ, доктор юридичних наук, професор Андрій Бойко;доктор права, Заслужений юрист України, суддя Конституційного Суду України Петро Стецюк.

Журі конкурсу очолив доктор юридичних наук, професор, дійсний член (академік) АПрНУ, Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України А. О. Селіванов. До складу журі увійшли також інші відомі практики та теоретики конституційного права, зокрема: доктор юридичних наук, суддя Конституційного Суду України Ігор Сліденко, Заслужений юрист України, доц. Бориславський Л. В., доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного права юридичного факультету ЛНУ Гураль П. Ф.

Усі команди проявили високий рівень знань і навиків усфері конституційного правосуддя, що відзначиличлени журі. Перемогу ж у дебатах здобула команда Київського національного університету імені Тараса Шевченка «Ex Professo».

II Всеукраїнські студентські змагання із конституційного правосуддя (15 травня 2015 року)

img

Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Центром конституційних ініціатив за підтримки Конституційного Суду України та Міжнародного фонду «Відродження» уже вдруге проводять Всеукраїнські студентські змагання із конституційного правосуддя. Відкрили урочисту частину ІІ Всеукраїнських студентських змагань із вітального слова співголови оргкомітету заходу, декана юридичного факультету, професора Андрія Бойка. Андрій Михайлович зазначив, що Львівський національний університет імені Івана Франка має певні передумови та право на проведення щорічних Всеукраїнських студентських змагань із конституційного правосуддя, адже «на юридичному факультеті нашого Університету, як на мене, є дуже добра традиція і освітнього процесу, і наукових досліджень, що сягає австро-угорських часів – це з політичного права, радянських часів – з державного права, а періоду Незалежності – з конституційного права».

Зробивши екскурс в історію становлення школи конституційного права Львівського університету, декан юридичного факультету закцентував увагу на постаті відомого конституціоналіста Станіслава Стажинського, який наприкінці ХІХ століття працював в нашому Університеті професором, деканом, а згодом і ректором. «Традиції вивчення конституційного права у Львівському університеті, безумовно, сягають ще тих часів», — резюмував Андрій Михайлович. Декан юридичного факультету висловив подяку кафедрі конституційного права, яка минулого року ініціювала проведення Всеукраїнських студентських змагань, та колегам із Конституційного Суду України, зокрема Петру Стецюку, співголові оргкомітету змагань, які підтримали ідею та охоче погодилися взяти участь у цьому заході.

За словами професора Андрія Бойка, Всеукраїнські студентські змагання з конституційного правосуддя спрямовані не тільки на те, аби посилити в студентів інтерес до вивчення конституційного права, до дослідження практики Конституційного Суду України, а й на закріплення в молодих правників глибокого розуміння основних інститутів конституційного права, особливої ролі конституційного суду в правовій системі України, і, безумовно, сформувати прагнення до тих правових цінностей, які є важливими для демократичного суспільства. Привітав учасників змагань і співголова оргкомітету, суддя Конституційного Cуду України Петро Стецюк. Петро Богданович висловив свою підтримку ініціативі проведення масштабного заходу для молодих правників, наголосивши на тому, що Україна сьогодні потребує конституціоналістів нової генерації, адже «іншого майбутнього, ніж прийдешнє конституційної держави у лоні європейських народів, у нас просто немає. А конституційна сучасна держава, очевидно, немислима без такого важливого інституту як конституційна юрисдикція».

Завідувач кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка, професор Павло Гураль озвучив звернення голови Конституційного Трибуналу Польщі, професора Анджея Жеплінського та голови Конституційного Суду Литви, професора Дайнюса Жалімаса з нагоди проведення Всеукраїнських студентських змагань. «У сучасній демократичній правовій державі особливу роль відіграє конституційне правосуддя. Від щирого серця бажаю українцям та Україні, щоб правники-конституціоналісти зуміли запропонувати оптимальне вирішення важливих для українського суспільства проблем. Україна має достатньо талановитих і чесних людей, щоб пройти це випробування, яке постає перед кожним сильним народом», — переконаний Анджей Жеплінський. Звертаючись у листі до учасників змагань із конституційного правосуддя Дайнюс Жалімас написав: «Ви, молоді правники, є майбутнім України. Вона потребує ініціативних, творчих і оптимістичних людей, які вільні від спадщини минулого. Професія юриста – не з легких, але це корисне й натхненне заняття. Я бажаю вам стати професіоналами, які віддано та вмотивовано якнайкраще виконуватимуть свою роботу, берегтимуть Конституцію та її дух, цінуватимуть Справедливість і Правду». Модератор заходу, голова Центру конституційних ініціатив, доцент кафедри конституційного права Сергій Різник повідомив, що за підсумками відбіркового етапу змагань, у яких взяли участь команди провідних правових шкіл України, за перемогу в дебатах змагатимуться 8 команд. Виступи студентів оцінювало журі, до складу якого ввійшли судді Конституційного Суду України: Віктор Шишкін, Станіслав Шевчук, Ігор Сліденко, Сергій Сас, Микола Мельник, Петро Стецюк, Анатолій Селіванов.

Після півфінальних поєдинків у фінальних дебатах зійшлися команди «Перший Уряд» Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та «Dominus Litis» Львівського національного університету імені Івана Франка. За результатами таємного голосування з рахунком 3:4 перемогу здобула команда «Перший Уряд». Підвівши підсумки змагань, голова журі – суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін відзначив високий рівень підготовки та представлення команд і привітав переможців. Учасникам ІІ Всеукраїнськиї студентських змагань із конституційного правосуддя вручили почесні грамоти, а команди-фіналісти вибороли право стажуватися в Конституційному Суді України. На запрошення Анджея Жеплінського переможці дебатів – команда НУ «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» «Перший Уряд» також відвідає Конституційний Трибунал Польщі, де ознайомиться з роботою польських конституціоналістів. Від імені Міжнародного фонду «Відродження» Оксана Дощаківська, регіональний представник фонду у Львові, відзначила цінними подарунками такі команди: «КUL» Київського університету права НАН України — за харизматичність, «Atlantic» НУ «Одеська юридична академія» — за логічність аргументації і командну працю та «Могилянці» НУ «Києво-Могилянська академія» — за ораторське мистецтво. Індивідуальну нагороду – сертифікат на участь у програмі з прав людини Міжнародного фонду «Відродження» одержала Марта Сподарик, учасниця команди «Dominus Litis», студентка юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

III Всеукраїнські студентські змагання із конституційного правосуддя (8 жовтня 2016 року)

img

8 жовтня 2016 року вже втретє на базі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулись Всеукраїнські студентські змагання з конституційного правосуддя, організаторами яких є юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Центром конституційних ініціатив за підтримки Конституційного Суду України та за сприяння Асоціації правників України. 16 команд студентів зі Львова, Києва, Харкова, Одеси, Дніпропетровська, Ужгорода та Чернівців, які пройшли відбірковий (письмовий) етап, змагалися за цінні відзнаки, у тому числі право стажуватися в Конституційному Суді України. Цьогоріч основний тур змагань – урочисте відкриття та дебати збіглися з професійним святом правників – Днем юриста.

З вітальними словами звернулись до молодих правників-конституціоналістів Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник, декан юридичного факультету Володимир Бурдін, судді Конституційного Суду України Микола Мельник, Ігор Сліденко, Станіслав Шевчук, суддя Конституційного Суду України (2006-2016 рр.) Петро Стецюк. Професор Володимир Мельник відзначив, що учасники змагань із конституційного правосуддя приїхали не просто продемонструвати свої знання чи вдосконалити вміння, а радше підтвердити, що молоді фахівці-конституціоналісти включені в загальнонаціональний процес творення сучасної української правової нації. На глибоке переконання Ректора Університету, «нація відбудеться лише тоді, коли поставить в основу свого розвитку Закон». Декан юридичного факультету, професор Володимир Бурдін зазначив, що «конституційна юрисдикція – унікальне явище для правової системи не лише України, а й будь-якої іншої країни. Адже кожна держава має мати відповідні органи, які координуватимуть роботу законодавця». Звертаючись до студентів, Володимир Миколайович також наголосив на важливості місії правника для побудови демократичної правової держави та громадянського суспільства.

Виступи команд оцінювала судова колегія – журі змагань, до складу якого ввійшли провідні фахівці у сфері теорії та практики конституційного правосуддя: судді Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, Микола Мельник, Ігор Сліденко. Модератором змагань втретє поспіль виступив доцент кафедри конституційного права Сергій Різник. Після півфінальних поєдинків у фінальних дебатах зійшлися команди «NLU A» Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та «Bona fides» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. За результатами таємного голосування перемогу здобула команда «Bona fides». Голова журі, суддя Конституційного Суду України Микола Мельник відзначив високий рівень підготовки та представлення команд і привітав переможців. Учасникам ІІІ Всеукраїнських студентських змагань із конституційного правосуддя вручили почесні грамоти, а команди-фіналісти вибороли право стажуватися в Конституційному Суді України.